23948sdkhjf

Østjysk el-forretning kommer under Bravidas vinger

Samtlige 25 medarbejdere i Hornbæk El-forretning A/S fortsætter i deres nuværende roller under det nye ejerskab

Teknikentreprenøren Bravida Danmark udvider nok engang. Denne gang sker det ved at købe aktiviteterne i elinstallationsvirksomheden Hornbæk El-forretning A/S i Randers. 

Hermed styrker selskabet tilstedeværelsen i Kronlylland med kompetencer inden for elinstallation, energioptimering og større el-entrepriser i industrien, lyder det i en pressemeddelelse om opkøbet.

Hornbæk El-forretning har eksisteret siden 1953, beskæftiger i dag 25 ansatte og havde i 2021 en omsætning på 25 mio. kr. Ud over at være leverandør af eltekniske løsninger har virksomheden også kompetencer inden for indeklima, varmepumper og ladestandere.

Samtlige 25 medarbejdere fortsætter i deres nuværende roller med tidligere ejer af Hornbæk El-forretning, Bo Tind, som faglig ansvarlig for de fremtidige fælles aktiviteter. 

Integration af virksomheden over i Bravida sker i april 2023, så i praksis fortsætter virksomhederne indtil videre på uændrede vilkår under nuværende navn.

Udvidelse kan være mange ting

Over det seneste år har Bravida udvidet i flere omgange og på forskellig vis. 

Seneste i oktober, hvor modulproducenten Scandi Byg indgik en rammeaftale, så Bravida fremover skal stå VVS-funktionen på Scandi Bygs fabrik i Løgstør og byggepladser rundet om i landet. Med aftalen overtog Bravida otte VVS-medarbejdere fra modulbyggeren. 

Med et ja fra konkurrencemyndighederne blev teknikentreprenøren i juni 250 medarbejdere rigere, da nordjyske KT Elektric kom under Bravidas vinger.   

Måneden forinden fandt udvidelsen sted noget længere mod syd, nærmere bestemt i Bjerringbro, hvor Bravida indgik aftale om køb af aktiviteterne i el- og kølevirksomheden HP El-service A/S.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Medlemmernes egne nyheder
Se alle medlemsnyheder
Mest læste
JOB i FOKUS
Gå til joboversigten
Seneste nyheder
Se seneste nyheder
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Stark køber østrigsk kæde af fjerde generation
Nordjyske træhandlere passerer den halve milliard og deler millioner ud til holdet
Kurator peger på to hovedårsager til entreprenørkonkurs
Malmos styrker ledelsen: Er hentet samme sted som direktøren
Underskud hos OBH: Sådan vil direktør gør firmaet til et af branchens bedste
Institut for Menneskerettigheder vil af med nøgenkalendere på arbejdet
Andre Nordiske Medier
Metal Supply DK
Wood Supply DK
Jern & Maskinindustrien
Mester Tidende
Licitationen
Nordiske Medier DK

Send til en kollega

0.125