23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Broforsinkelse sender regning til MT Højgaard

Forsinkelsen af reparationen af jernbanebroen over Limfjorden får Banedanmark til at straffe entreprenøren MT Højgaard med dagbøder.

Det er gået de færrestes næse forbi, at reparationen af jernbanebroen over Limfjorden er udskudt flere gange.

Forsinkelsen giver både trafikale og økonomiske problemer for regionen og de involverede parter. Derfor afkræver Banedanmark nu MT Højgaard dagbøder, som indgår i kontrakten. Det skriver P4 Nordjylland

Flere udgifter sendes også til MTH

Derudover vil der, når arbejdet er færdigt og broen genåbnet, komme en ekstra regning til entreprenøren for omkostninger det har medført.

- I Banedanmark kan vi først gøre vore meromkostninger op, når alle forhold er afsluttet, siger Banedanmarks administrerende direktør, Jesper Hansen, til P4 Nordjylland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|