– Skal man rekruttere ad de her kanaler, skal man tænke mere utraditionelt

Mens kampen om de faglærte hænder intensiveres, står omkring 150.000 ledige fortsat på kanten af arbejdsmarkedet. For de virksomheder, der formår at bygge bro fra kanten til midten, kan der være mange gevinster at høste.
Sådan lyder budskabet fra blandt andre Brian Bryrup, adm. direktør hos BE Installationer i Viborg, der allerede længe før de traditionelle rekrutteringskanaler begyndte at tørre ud, så god grund til at favne bredt.
– Det er noget, der startede, inden jeg kom til, og selv inden, der var noget, der hed CSR, havde man i virksomheden tradition for fleksjobbere, fortæller direktøren, der tiltrådte i 2018.
Og den tradition har han ikke set spor grund til at gøre op med.
– Jeg har også arbejdet med det i mit tidligere job, og jeg sidder også med i lokale udvalg faciliteret dels af kommuner, dels af forskellige organisationer, forklarer Brian Bryrup, der helt enkelt finder, at den del af arbejdet giver god mening.
– Specielt når man kan kombinere det, så det giver gevinst både for virksomheden og for den pågældende person.
Masser af kompetencer
De gevinster vender vi tilbage til, men først skal der styr på begreberne, for når det drejer sig om folk “fra kanten”, gemmer der sig en hel del under den paraply. Det fortæller Carsten Lunden, seniorkonsulent hos det landsdækkende videnshus Cabi.
– Når vi taler om rekruttering fra kanten, handler det om at være mere åben over for folk, der af den ene eller anden grund har været længere tid væk fra arbejdsmarkedet, hvilket der kan være mange gode grunde til, indleder han for dernæst at opremse en række:
– Det kan skyldes sygdom, en medfødt funktionsnedsættelse, sprogvanskeligheder, tidligere arbejdsskader, en plettet straffeattest eller alt muligt andet.

For mange af de pågældendes vedkommende kan det være svært at honorere samtlige krav i et helt almindeligt jobopslag, men den mangfoldige gruppe gemmer også på mangfoldige kompetencer. Derfor risikerer virksomheder at snævre rekrutteringsgrundlaget ind, når de udelukkende tænker i traditionelle stillinger, forklarer Carsten Lunden.
– Skal man rekruttere ad de her kanaler, så skal man tænke mere utraditionelt – man skal tænke opgaver frem for stillinger og se på, hvem det så er, der er brug for, for at løse de opgaver, forklarer han.
Hvem pakker bilen?
I en rapport, Cabi i efteråret 2023 udarbejdede for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, ser videnshuset nærmere på, hvordan virksomheder kan opnå gevinst ved såkaldt substitution – altså netop ved at fokusere på opgaver frem for stillinger.
For når det skorter på de faglærte, skal de så bruge arbejdstiden på noget, en ufaglært kunne klare?
– Hvem sørger for at bilen er pakket, og at affaldet bliver sorteret? Er det svendene til en høj pris, eller kunne andre måske løse det? spørger Carsten Lunden.
Som eksempel peger han på en østjysk installationsvirksomhed, der har flyttet opgaven med at samle blandt andet indmuringsdåser fra sjakkene på pladsen til en fleksjobber i huset.
– Og det betyder, at hvert sjak kan bygge et til to huse mere om året, fordi han arbejder et par timer om dagen, fortæller Cabi-konsulenten.
Et af fundene i efterårets rapport er da også netop, at det for en virksomhed skal give afkast på bundlinjen, hvis en rekruttering fra arbejdsmarkedets kant skal blive en succes. Eller som Brian Bryrup i Viborg forklarer det:
– Det skal ikke være filantropi. Mange tror nok, at der er besværligt eller koster en masse penge, men det er virkelig ikke min oplevelse - tværtimod oplever vi, det giver gevinst både i arbejdskraft men også i eksempelvis omtale og i kunderelationerne.
Positiv afsmitning
Hos BE Installationer beskæftiger Brian Bryrup et sted mellem fire og syv fleksjobbere ad gangen, og det nuværende hold bekræfter, at der er en bred vifte af kompetencer at hente. Arbejdstiden varierer fra fire til 20 ugentlige timer, og der er tale om et mix af faglærte og ufaglærte, fortæller BE-direktøren.
– Vi har for eksempel en VVS’er, der kører seks timer om ugen, og i en tid, hvor vi mangler arbejdskraft, kan det være bedre at sige ja til noget end nej til alt, siger han.
Samtidig oplever Viborg-virksomheden, at det smitter positivt af på den ordinære medarbejderstab, når den suppleres af kolleger, der har arbejdsmarkedets odds imod sig.
– Det sender jo et signal om, at vi er en rummelig arbejdsplads, og skulle man komme ud for noget, kan man også blive her, selv hvis man ikke kan varetage et job på fuldtid – og jeg tror, at det bidrager til en tryghed, siger Brian Bryrup.
Det billede kan Carsten Lunden nikke genkendende til.
– Når virksomheder bliver gode til at håndtere den her type personale, så ser vi, at flere i det hele taget bliver bedre til at arbejde med personalepleje, og det kan bidrage til fastholdelse af medarbejderne, når de kan se, at virksomheden gør noget på det område, forklarer han.
Myter kan afskrække
Ifølge både BE-direktøren og Cabi-konsulenten kan virksomheder altså vinde meget på at udvide rekrutteringsgrundlaget, og Carsten Lunden understreger, at en ansættelse fra kanten ikke skal betragtes som en social indsats. Det betyder dog ikke, at det sociale aspekt ikke tæller.
– Vi befinder os i en virkelighed, hvor ESG kommer til at fylde mere, og selvom det i første omgang kun er de store virksomheder, der skal afrapportere på området, så siver kravene videre ned i leverandørkæden. Har man ikke styr på den del, risikerer man at miste opgaver, så S’et er noget, man skal kunne, slår han fast.
Det kan altså både give en forlomme i opgavekøen, en bedre bundlinje og en større trivsel, hvis virksomheder formår at skabe plads til de atypiske profiler – så hvorfor er der ikke flere, der står klar til at hapse det kinderæg af gevinster?
Konklusioner fra Cabis rapport
Cabi udarbejdede i oktober 2023 rapporten Virksomhedernes behov for og erfaringer med substitutionsstrategier for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelser. Her identificerede videnshuset blandt andet følgende elementer, der er til stede i de virksomheder, hvor rekruttering af udsatte ledige i substitution fungerer:
• Forretningsmæssigt skal det give afkast på bundlinjen
• Ledelsen skal sætte rammerne og retningen
• Virksomheden skal kunne tænke i opgaver i stedet for i stillinger
• Aktive kulturbærere understøtter virksomhedens inklusionsparathed
• Det gode samarbejde med jobcenteret.
I rapporten peger virksomheder, der rekrutterer fra kanten og anvender substitution, på følgende gevinster:
• De får løst noget af deres mangel på arbejdskraft
• De processerer flere ordrer, ved at ansatte i få timer løser delopgaver
• De oplever, at forberedende arbejde, udført af ansatte i få timer, frigør tid for øvrige
fagprofessionelle
• Større fokus på socialt ansvar og et rummeligt arbejdsmiljø har positiv afsmittende effekt i form af lavere sygefravær for den samlede medarbejdergruppe
• De sparer på udgifter til rekruttering ved at indgå i samarbejde med lokale jobcentre
• De får et ry og et rygte, der gør det nemmere at tiltrække faglig kvalificeret arbejdskraft
• De motiverer og fastholder nøglemedarbejdere med særlig interesse for social ansvarlighed og udvikler lederkompetencer
• De har lavere personaleomsætning, da ledige fra kanten har længere ansættelsesperioder.
Cabi står desuden klar med gratis råd og sparring til virksomheder, der overvejer at ansætte personer fra kanten af arbejdsmarkedet.
Virksomhedernes behov for og erfaringer med substitutionsstrategier, oktober 2023
– Det kræver selvfølgelig, at ledelsen kan og vil, og for nogle kan der være længere vej end for andre, men i princippet er det noget, man kan gøre brug af i alle brancher, siger Carsten Lunden, der vurderer, at der stadig hersker mange myter på området.
– Det er en myte, at det er nærmest umuligt at afskedige folk i fleksjob – ligesom med alle andre medarbejdere skal der naturligvis foreligge en saglig begrundelse, men man skal være særligt opmærksom på, at man forinden skal afsøge muligheden for rimelig tilpasning i tilstrækkelig grad af den ansattes opgaver og arbejdstid, forklarer han.
Ligeledes oplever han, at der hersker en forestilling om, at man med en fleksjobber påtager sig en tung og krævende opgave, når det eksempelvis kommer til onboarding, ligesom det for nogle virksomheder kan virke uoverskueligt at sætte sig ind i diverse ordninger og muligheder.
– Men her kan man få hjælp til rigtig meget, blandt andet hos jobcentret, og der findes også forskellige handicapkompenserende ordninger med de midler, det for eksempel kræver, hvis en ansat har brug for ekstra hjælp til at blive sat i gang, fortæller Carsten Lunden.
Spørger man Brian Bryrup tøver han da heller ikke, når det kommer til at opfordre branchefæller til at kigge mod kanten i jagten på arbejdskraft.
– Jeg tror, man tillægger det en større arbejdsbyrde, end det rent faktisk er, og er det noget, man kunne være interesseret i, så synes jeg bare, man skal prøve det af, siger BE-direktøren.