Energinet går til sommer i gang med at udskifte et af de to 400 kilovolt-systemer, der forbinder Sjælland og Sydsverige via Øresund.
Arbejdet skal sikre fortsat høj forsyningssikkerhed i Østdanmark og ventes at medføre øget aktivitet til søs i perioden fra juli til efteråret.
Annonce- Det er lige i højsæsonen for alle former for vandaktiviteter, så vi kommer til at sætte begrænsninger for lystbådesejlads og kajakroning, mens vi arbejder til søs. Men vi sørger for at oplyse om det på forhånd og håber på forståelse for, at dette vigtige arbejde skal udføres, siger projektleder Per Obbekær i en pressemeddelelse.
AnnonceProjektet omfatter udskiftning af tre eksisterende søkabler i det såkaldte System 2, som nærmer sig slutningen af deres tekniske levetid. Energinet gennemførte allerede i 2020 en tilsvarende udskiftning af System 1.
Forberedelserne er allerede i gang. I foråret er nye landkabler blevet etableret mellem kysten og de tilhørende højspændingsstationer på både dansk og svensk side, mens kystunderboringer fra land og ud i havbunden begyndte i starten af maj.
AnnonceSelve søarbejdet intensiveres i juli, hvor arbejdsområder klargøres, og eksisterende kabler på svensk side fjernes. I august og september skal de nye søkabler udlægges på tværs af Øresund.
Projektet gennemføres i samarbejde med svenske Svenska Kraftnät.
AnnonceAnlægsaktiviteter i 2026
Januar-maj: Der er blevet lagt nye kabler på dansk jord mellem højspændingsstationen Skibstrupgård og stranden ved parkeringspladsen mellem Ellekilde badebro og Hornbæk Batteri. På svensk side lægges der nye kabler i jorden mellem Kristinelund Højspændingsstation og den svenske strand.
Maj-juni: Kystunderboringer fra land og ud i havbunden øst for Hornbæk og på svensk side.
Juli: Forberedende arbejde nær den svenske og den danske kyst (bl.a. opmåling/survey og klargøring af arbejdsområder).
August–september: En del af de eksisterende kabler fjernes, og nye kabler udlægges fra arbejdsfartøj og trækkes ind på land – først på svensk side og derefter på dansk side.
Oktober: Samling til landkabler, nedspuling af søkabler i havbunden og afsluttende test, før det nye kabelsystem sættes i drift.
November-december: Resten af de gamle søkabler fjernes.
Kilde: Energinet

