23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Snart byggestart på skole til 109 millioner

Den ny Lyreskovskolen, som samler tre skoler i en, står foran byggestart den 11. april. Projektet omfatter 9.000 m² nybyggeri samt 2.000 m² ombygning.
Annonce

Fredag den 11. april tages 1. spadestik til den ny Lyreskovskole, der samler skolens nuværende to afdelinger i Kruså og Padborg på én matrikel – i Bov.

Den ny Lyreskovskole består af to byggerier: En helt ny, stjerneformet bygning til 0.-5. klassetrin, samt en om- og tilbygning af de eksisterende og p.t. tomme skolebygninger på Kirkevej i Bov, der skal huse 6.-9. klassetrin. De to byggerier bindes sammen med en sti.

Annonce

Indskolingen bygges op omkring et centralt skoletorv og en stor multisal. Udskolingen kommer blandt andet til at indeholde et science-område og udendørsarealer, der bidrager til at skabe et ungemiljø for de ældste elever.

Annonce
13 millioner billigere end budgetteret

Licitationen har vist, at den ny Lyreskovskole kommer til at koste 109 millioner kroner at bygge. Det er billigere end de 122 millioner kroner, byrådet har budgetteret med. Lyreskovskolen står klar til at tage imod de 800 elever og 90 ansatte til august 2015.

Annonce

Arkitemas forslag blev i april sidste år udpeget som vinder af konkurrencen om Lyreskovskolen.

Læs mere:Arkitema vinder stort skolebyggeri

Aabenraa Kommune bygger nye skoler i Bov, Aabenraa og Rødekro for i alt 223 millioner kroner.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.038|