Foreningen Rådgivende Ingeniører (FRI) langer ud efter regeringen, som de mener, tænker for kortsigtet, når det kommer til at sikre Danmarks infrastruktur i fremtiden. Det oplyser TV2Finans i dag.
Sættes Storebæltsbroen ud af kraft i et stykke tid, vil det ramme infrastrukturen. Det mener FRI, der gerne ser, at der skabes parallelle motorveje eller en tvilling til Storebæltsbroen, der kan erstatte broen, når denne lukkes i en periode.
Organisationen Dansk Industri ser positivt på FRI’s forslag, men DI vil først og fremmest satse på Femern forbindelsen. Så længe der ikke er truffet nogen beslutninger om Femern-forbindelsen, vil DI ikke arbejde for en ny Storebæltsbro eller alternative motorveje, informerer avisen.