23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

15 millioner til cykelbro

Fem partier bevilger penge, så planerne om en cykel- og gangbro i Aalborg kan gennemføres.
Annonce

En politisk aftale på Christiansborg baner nu vejen for, at der laves en gang- og cykelbro sammen med jernbanebroen mellem Lindholm og Aalborgs vestby.

Projektet har været meget længe undervejs og har givet megen debat. Nu har fem partier - regeringspartierne samt Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten - aftalt, at der forlods reserveres 15 mio. kr. til det nordjyske projekt i en ny pulje.

Annonce

Det er dog ifølge aftalen, en ”forudsætning, at Aalborg Kommune vælger at gå videre med et projekt, som kan leve op til sikkerhedskrav m.v. Det statslige tilskud forudsætter, at Aalborg Kommune finder finansiering til den resterende del af projektet,” hedder det.

Annonce

Aalborgs borgmester, Thomas Kastrup-Larsen (S), erklærer, at han i de kommende budgetforhandlinger vil søge flertal for, at kommunen bevilger det resterende beløb, så projektet kan gennemføres.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02