Med byggetilladelsen kan Jyske Bank sætte gang i nedrivningen af en mindre del af det eksisterende byggeri på Neckelmann-grunden. Det nye byggeri begynder efter planen sidst på året.
Jyske Bank bygger omkring 7.000 kvadratmeter i den vestlige del af Erhvervskorridoren ved Silkeborgmotorvejen. Her bliver der omkring 300 arbejdspladser inden for it og finans plus produktionskøkken til bankens kantiner.
Første del af byggeriet sker i overensstemmelse med den gældende lokalplan. På vej til politisk behandling er et forslag til lokalplan for den centrale del af Erhvervskorridoren. Det indeholder også en strukturplan for hele området, inklusive Neckelmann-grunden.
- Det bliver en god dag, for det er en ønskestart på udviklingen af vores nye erhvervsområde, halvandet år før motorvejen er færdig. Det styrker forventningerne om, at virksomheder i stort tal vil rykke ind i Erhvervskorridoren i de kommende år, siger Silkeborg-borgmester Steen Vindum.