23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aarsleff opjusterer med 40 millioner

En positiv udvikling i alle tre segmenter i regnskabsårets sidste kvartal får nu Per Aarsleff til at skrue op for forventningerne.

Regnskabsåret 2013/2014, som sluttede den 30. september 2014, forventes nu at udvise et resultat før skat på cirka 330 millioner kroner imod den tidligere udtrykte forventning på 290 millioner kroner.

I en fondsbørsmeddelelse gør Aarsleff dog samtidig opmærksom på, at regnskabet endnu ikke er revideret, og at der derfor kan opstå ændringer frem til den endelige vedtagelse. Den vil finde sted på et ordinært bestyrelsesmøde den 19. december.

Realiseres resultatet som forventet, vil der være tale om en markant forbedring i forhold til 2012/13, hvor Aarsleff kom ud med et overskud før skat på 197 mio. kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04