23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye nedrivninger i Gellerupparken

Nedrivning af to blokke i Gellerupparken i Aarhus, som skal erstattes af en ny ungdomsby med 390 ungdomsboliger, får opbakning af områdets beboere.

Først på måneden gik nedrivningen af den første boligblok i gang i Gellerupparken i Aarhus. Sidste uge skulle beboerne i det store boligområde så tage stilling til et forslag om at ændre helhedsplanen boligområdet, så endnu to boligblokke kan blive revet ned.

Læs også

:

Første blok lader livet i Gellerupparken

Resultatet blev et ja til at nedrive to blokke på Bentesvej og Lottesvej i Gellerup. I den oprindelige plan skulle de omdannes til ungdomsboliger, men bliver altså nu i stedet revet ned, så en ny ungdomsby med 390 ungdomsboliger kan skyde op.

I den oprindelige plan var det planen at indrette cirka 200 ungdomsboliger i de eksisterende blokke. En ny ungdomsbolig bliver på 32 kvadratmeter og bliver endda billigere i husleje end de nuværende boliger på på Hejredalskollegiet og andre kollegier i det vestlige Aarhus.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156