Ledere bruger tid på drift frem for ledelse
For lederne i små og mellemstore virksomheder er den største daglige udfordring, at de bruger for meget tid på drift. Samtidig er størstedelen af lederne motiveret af at levere et fagligt godt stykke arbejde. Det viser en analyse fra Håndværksrådet
De mange arbejdsopgaver og den manglende tid har også konsekvenser for privatlivet, hvor hver tredje svarer, at de har svært ved at finde balancen mellem arbejdsliv og privatliv.
Samtidig sætter lederne en stor ære i at levere et fagligt godt stykke arbejde.
Lederne vil også være i marken
- Styrket ledelse skaber de bedste rammer for vækst. Rigtig mange virksomheder er oprindeligt startet af fagfolk, hvor ledelse er kommet snigende i takt med, at virksomheden er blevet større. Men en professionalisering af ledelsen er ikke ensbetydende med, at lederen ikke længere kan få lov til at bruge sin faglighed.
Det kan være et spørgsmål om at organisere sig, så der også er plads til, at lederen kan dyrke håndværket, forklarer konsulent Thomas Birger Hansen fra Håndværksrådet.
Håndværksrådet har undersøgt, hvad lederne i små og mellemstore virksomheder mener, er deres største daglige udfordringer er, og hvad der motiverer dem som ledere. 750 virksomhedsledere har deltaget i undersøgelsen, som blev foretaget i tredje kvartal 2014.
Hovedpointer fra undersøgelsen:
80 pct. bliver primært motiveret af at levere et fagligt godt stykke arbejde
Lidt over halvdelen bruger for meget tid på drift
Knap halvdelen har ikke tid til at udvikle deres virksomhed
Hver tredje har svært ved at finde balancen mellem arbejdsliv og privatliv
tøtte
Læs analysen her