23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Grohe dansk markedsleder på armaturer

Siden 2008 er Grohes forretning fordoblet. Det placerer nu Grohe som markedsleder foran konkurrenten, Damixa

Det kommer ikke som den store overraskelse for landechef hos Grohe Danmark, Poul-Christian Pedersen, at Grohe nu er blevet markedsleder på armaturer i Danmark.

- At blive markedsleder er jo ikke noget mål i sig selv, men det er naturligvis en tilfredsstillelse for alle medarbejdere i Grohe Danmark, at vi har opnået den position, og vi har en helt specifik plan for, hvordan det skal udnyttes i vores fortsatte vækststrategi, siger han, efter at britiske BRG, branchens specialiserede konsulenthus indenfor HVAC og baderum, nu placerer Grohe foran den mangeårige markedsleder, Damixa.

Poul-Christian Pedersen har været ansvarlig for Danmark siden 2008. Siden da er forretningen vokset til mere end dobbelt størrelse.

- Strategien har været klar fra starten. Vi arbejder med udvalgte grossister som vores partnere og eneste distributionskanal. Det, lagt sammen med en målrettet og offensiv kanalstrategi, samt ikke mindst en salgsstyrke med mere end 10 års anciennitet, er fundamentet for Grohes fremgang., siger Poul-Christian Pedersen

tøtte

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078