Gymnasiet er en svær konkurrent for erhvervsskolerne
Studenterhuen virker stadig mere tillokkende på danske unge end mulighederne på landets erhvervsskoler. På Folkemødet 2014 er Dansk Byggeri Bornholm repræsenteret i en debat om erhvervsskolernes rang på de unges liste over populære ungdomsuddannelser
Kan regeringens nye erhvervsskolereform spille ind på erhvervsskolernes popularitet? Det er nogle af de spørgsmål, som Dansk Byggeri Bornholms formand, Jens Koefoed, skal være med til at debattere på Folkemødet 2014.
- Det er en rigtig spændende og vigtig debat, som jeg glæder mig til at deltage i. Erhvervsskolerne har længe haft et blakket ry som social skraldespand. Men det ry skal vi for alvor have lavet om på, og her kan indholdet i den nye erhvervsskolereform muligvis spille ind. På Bornholm ved vi, at vi kommer til at mangle ca. 250 håndværkere frem med 2020, og det er ikke holdbart. Derfor skal erhvervsuddannelserne helst stige i popularitet, siger Jens Koefoed.
Den nye erhvervsskolereform indeholder blandt andet adgangskrav i form af bestået karakter i dansk og matematik, og det ser Dansk Byggeri meget positivt på.
- Reformen er klart et tegn på og signal om, at politikerne på Christiansborg ønsker, at flere unge ser erhvervsskolerne som et reelt alternativ til gymnasiet. Spørgsmålet er så bare, om midlerne til at sikre kvalitetsløftet er prioriteret højt nok, siger Jens Koefoed.
Debatten om erhvervsuddannelserne finder sted torsdag den 12. juni kl. 16.00 17.00 i Professionshøjskolen Metropols telt på Kæmpestranden. Ud over Jens Koefoed deltager Ole Heinager, direktør for Københavns Tekniske Skole, Lone Folmer Berthelsen, erhvervsuddannelseschef hos Dansk Industri, Alex Ahrendtsen, undervisningsordfører for Dansk Folkeparti, Anne Vang, uddannelsesdirektør på Niels Brock og Rasmus Frimodt, afdelingsleder for Nationalt Center for Erhvervspædagogik.
tøtte