23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tømrerbranchen taber pusten

Efter at have præsteret på et højt niveau ser landets tømrere ud til at have tabt pusten en smule, viser ny analyse fra Deloitte

Efter så småt at være kommet sig over finanskrisen ser tømrerbranchen ud til at tabe momentum. Det primære resultat pr. ansat er faldet med otte procent i 2013 fra 43 t.kr. i 2012 til 40 t.kr. i 2013. Samtidig er afkastet af den investerede kapital blevet lidt mindre. Det viser den seneste analyse af 637 tømrervirksomheder fra Deloitte.





- Tømrerne er sædvanligvis mindre kapitaltunge end de øvrige underbrancher i bygge- og anlægsbranchen, og indtjeningen pr. ansat er derfor også mindre. Et primært resultat pr. ansat på 40 t.kr. er for lavt, og der bør være fokus på at forbedre lønsomheden væsentligt i det kommende år , siger partner Thomas Frommelt.





Sammenlignet med murere og bygge-anlægsentreprenører er tømrerne i størst fare for at gå konkurs. Tallene tegner et billede af en underbranche, som er hårdere presset end bygge- og anlægsbranchen som helhed. 17 procent af tømrerne er i fare for at gå konkurs.





- Det er en branche med lave indtrængningsbarrierer, og tømrervirksomhederne er derfor typisk mindre virksomheder. Da indtjeningsniveauet er lavere end i de øvrige underbrancher, er virksomhederne også mindre solide, siger Thomas Frommelt.





tøtte

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11