23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Struktøruddannelsen er kommet til Vestjylland

Oprettelse af grundforløb på Ulfborg Kjærgaard vil betyde flere udlærte struktører, lyder vurderingen

Det er nu muligt at gå i gang med uddannelsen som struktør i Nordvestjylland.

Det er en konsekvens af, at erhvervsskolen Mercantec i Viborg har oprettet grundforløb til struktøruddannelsen på AMU-skolen i Ulfborg Kjærgaard. Dermed imødekommer man et stort ønske fra såvel entreprenørvirksomheder i Vestjylland og de unge.

Det skriver Licitationen-Byggeriets Dagblad.

I området er man ikke i tvivl om, at initiativet vil betyde, at flere vil vælge uddannelsen. De første seks lærlinge begyndte på grundforløbet i august, og der er allerede indskrevet fem lærlinge til det hold, som begynder i slutningen af oktober. Det understreger ifølge uddannelsesleder på Ulfborg Kjærgaard Henning Grøn Thorsen, at behovet er til stede.

Baggrunden for initiativet er, at struktøruddannelsen fra 2013 ikke længere blev udbudt af Herningsholm Erhvervsskole. Derfor har det kun været muligt for struktørlærlinge at tage uddannelsen på i Viborg på Byggetek, der er en del af Mercantec.

tøtte

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094