Selv om radon, formodes at være til stede i hvert fjerde af de fritliggende enfamilieshuse i koncentrationer, der overstiger grænseværdien, er det meget svært at skaffe danske byggefirmaer, der kan løse problemet. Meget få danske håndværkere er nemlig uddannede til dette arbejde.
AnnonceDet skriver Licitationen-Byggeriets Dagblad.
I øjeblikket er det slet ikke muligt for en håndværker at videreuddanne og specialisere sig inden for dette område på de danske erhvervsskoler, da ingen dem udbyder uddannelsen.
AnnonceOg det på trods af, at der er skabt en AMU-uddannelse til formålet af Byggeriets Uddannelser, som 3F og Dansk Byggeri står bag.
- Som det ser ud nu, er der ingen erhvervsskoler, der udbyder denne uddannelse. De oplever åbenbart for lille efterspørgsel til at sætte noget i værk inden for specialisering i radon-sikring. Og det er da ærgerligt, hvis der er brug for specialister, siger uddannelseskonsulent i Byggeriets Uddannelser, Bodil Rasmussen til Licitationen-Byggeriets Dagblad.
Annoncetøtte
Læs også: Radon gør hvert fjerde hus farligt at bo iLæs mere om radon på Radonguiden Annonce Annonce