23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Energiforlig skal sætte gang i nye renoveringer

RADIO MESTER TIDENDE: Udsigt til flere opgaver til konstruktions-, installations- og rådgivningsfagene
Annonce

Med det nye energiforlig er der lagt op til ambitiøse besparelser i vores energiforbrug. Blandt andet skal det offentlige i gang med at renovere, for det kan give voldsomme besparelser viser beregninger som Brancheforeningen for Bygningsautomation har foretaget.

Annonce

- Vi har på baggrund af de ESCO-projekter der er i forvejen lavet en beregning på, hvor store besparelser man kunne opnå, hvis man laver en generel udrulning af ESCO-projekter til landets kommuner. Og vi anslår, at man kan hente op til 625 mio. i årlige besprarelser.

Annonce

Når ESCO-selskaberne går ud og laver det her, så bruger de lokale håndværkere til entreprisen. Det vil sige, at det vil give øget beskæftigelse både hos konstruktions-, installations- og rådgivningsfagene, fortæller sekretariatschef i Brancheforeningen for Bygningsautomation, Torben Rosenstock

Annonce

tøtte

Hør interview med sekretariatschef Torben Rosenstock, Brancheforeningen for Bygningsautomation Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|