23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Jakobsen & Blindkilde A/S flytter til nyt firmadomicil

Jakobsen og Blindkilde A/S, der i dag har til huse på Rødebrovej 5 i Linde ved Struer, køber nyt domicil på Drejervej 28 i Aulum, der ligger midt imellem Holstebro og Herning i Herning Kommune.

Virksomheden har oplevet stor vækst de senere år, og de eksisterende rammer er for længst blevet for små og utidssvarende.

Jakobsen og Blindkilde A/S er lige nu i fuld gang med mange spændende projekter, herunder at opføre en helt ny fabrik i hovedentreprise til fremstilling af vingeforme for Vestas i Lem, en ny betonelementfabrik som underentreprenør i fagentreprise til SE Beton i Støvring og Sort Sol for Kuben på Rømø. Sort Sol er et projekt med eksklusive og arkitektoniske spændende helårshuse.

Jakobsen & Blindkilde A/S har derfor længe søgt efter et nyt domicil, der kan opfylde behovet for større og bedre lokaler. I en hverdag med et stort aktivitetsniveau er det vigtigt, at vi kan tilbyde vore medarbejdere optimale forhold. Men en mere central beliggenhed er også vigtig både i forhold til kunder og tiltrækning af nye kvalificerede medarbejdere. Samtidig har virksomheden lagt afgørende vægt på alle medarbejdere kan flytte med til det nye domicil.

Jakobsen & Blindkilde er stolte over at alle krav bliver opfyldt med købet af det nye firmadomicil i Aulum.

De nye lokaler kommer til at rumme ca. 500 m² administration og 2700 m² værksted og lager.

Jakobsen & Blindkilde A/S udfører opgaver overalt i Danmark, og med en placering i Aulum ligger man derfor mere centralt og logistisk set bedre geografisk placeret.

Jakobsen & Blindkilde A/S overtager bygningerne den 1. februar 2008 og forventer efter en ombygning at flytte ind den 1. maj 2008.

Kilde: Jacobsen & Blindkilde A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.147|instance-web01