23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Aarhus Arkitekterne med forventet overskud

Den traditionsrige tegnestue præsterede et nyt millionoverskud i regnskabsåret 2014.

Regnskabsåret 2013/2014 blev et positivt af slagsen for Aarhus Arkitekterne, som præsterede et ordinært resultat før skat på 3,8 mio. kr. Det er tegnestuens største overskud i nyere tid.

- Ledelsen anser resultatet for regnskabsåret 2013/14 som værende tilfredsstillende og i overensstemmelse med det forventede, lyder den lakoniske opsummering i årsrapporten.

Baseret på både kendte og forventede opgaver forventer ledelsen en omsætning i indeværende regnskabsår på samme niveau som i 2013/14.

Prækvalificeret til rammeaftaler

Aarhus Arkitekterne blev i slutningen af marts prækvalificeret til Region Hovedstadens treårige rammeaftaler om henholdsvis bygherrerådgivning og arkitektrådgivning.

I rammeaftalerne skal der løbende rådgives om vedligehold, renovering og ombygning af bygningsmassen med tilhørende arealer. Opgaverne vil i mange tilfælde skulle løses under komplicerede forhold på sygehuse i drift, ligesom der ofte er tale om meget specialiserede former for lokaleanvendelser.

Region Hovedstaden råder over ca. 1.900.000 m² etageareal og herudover lejede lokaler. Bygningsmassen består primært af hospitaler (somatiske og psykiatriske), institutioner og administrative bygninger.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|