23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brolæggerlauget åbner for interessemedlemskaber

Det er nu muligt for leverandører af materialer og udstyr samt kommuner og rådgivere at tegne interessemedlemskab i Brolæggerlauget

I forbindelse med weekendens generalforsamling på Sørup Herregaard i Ringsted blev en vedtægtsændring godkendt af Brolæggerlauget, der åbner op for, at aktører med tilknytning til faget kan tegne interessemedlemskab i lauget.

Det gælder såvel leverandører af materialer og udstyr som kommuner og rådgivere, oplyser Claus Johnsen, oldermand i Brolæggerlauget og påpeger, at vedtægtsændringen blandt andet hænger sammen med, at leverandører af sten- og fugematerialer samt producenter af håndværktøj og maskiner har ytret ønske om at knytte et tættere fagligt fællesskab med Brolæggerlauget, og at Brolæggerlauget også har et ønske om at øge medlemsantallet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03