23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Erik Lytzen installerer ventilation på kaserne

Den nordjyske installatør sikrer ventilationen i Hjørring Kasernes lagerhaller.
Annonce

Forsvarets store maskiner blev tidligere serviceret i de haller, som nu i stedet blandt andet bliver brugt til at opbevare tøj. Det kræver en ordentlig ventilation - og det er der nu kommet.

Ole Peter Hansen fra Erik Lytzen A/S har installeret otte decentrale ventilationsanlæg i den tidligere værkstedsbygning.

Annonce

- Kunden stillede krav til, at anlægget skulle fylde mindst muligt, så derfor ville vi ikke bruge et traditionelt ventilationsanlæg. Det komplette Turbovex-anlæg bliver monteret direkte gennem taget, og derfor er der ingen ekstra kanaler der fylder, siger Ole Peter Hansen.

Annonce

Hver af de decentrale anlæg kan skifte op til 3000 kubikmeter luft i timen

Det rådgivende ingeniørfirma Frandsen & Søndergaard fra Aalborg havde projektledelsen på opgaven

Annonce
Om Erik Lytzen A/S
Erik Lytzen a/s er grundlagt i 1970 og har i dag mere end 100 medarbejdere. Firmaet startede som en traditionel el-installationsvirksomhed, men har gennem årene udviklet sig med specialiserede afdelinger indenfor VVS, ventilation og automation.
Annonce

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|