23948sdkhjf

Klar til håndværker-VM i Sao Paulo

Otte danske bygningshåndværkere træner til World Skills i Sao Paulo i Brasilien
Vil man være god og udvikle sit talent, så handler det om at træne.

Sådan er det også for de i alt 19 danske unge som deltager i VM i Håndværk for unge håndværkere, World Skills 2015, i dagene 11.-16. august i Sao Paulo i Brasilien.
Foruden de otte bygningshåndværkere er Danmark repræsenteret af både bagere, autolakerer, tjenere, kokke, industriteknikere o.a.
World Skills er verdensmesterskaberne for elever på erhvervsuddannelser og unge håndværkere og afholdes hvert andet år. Omkring 1.200 unge fra mere end 60 forskellige lande og regioner dyster indenfor 50 forskellige fag. Det forventes, at mere end 200.000 gæster vil besøge mesterskaberne i Sao Paulo.

Teambuilding og træning
Det danske Skills-landshold samles et par gange forud for afrejsen. Fornylig var der arrangeret teambuilding, så de unge deltagere kunne lære hinanden at kende og aftale forventninger og spilleregler under de hektiske dage i Brasilien.

- Det er afgørende vigtigt, at deltagerne opfatter sig selv som et hold, ikke som individualister. Vi skal ud for at repræsentere Danmark og en lang række fag, og derfor skal der være nogle fælles normer, siger teamleder Theis Fatum Carlsen, SkillsDenmark til Mester Tidende..

- De 19 unge kommer fra alle egne af landet og fra forskellige fag. De skal ud på en lang rejse, dele værelse to og to langt hjemmefra – konkurrere hver især mod knalddygtige konkurrenter fra hele verden over en række hårde dage – og samtidig skal de kunne rumme hinanden, siger Theis Fatum Carlsen.
Vejen til landsholdet kan være forskellig, afhængig af fag. En del af deltagerne har fået en landsholdsplads ved at vinde DM i Skills, som i januar blev holdt i København, andre er fundet via konkurrencer, som er holdt inden for det enkelte fag.

Bag landsholdet står en række faglige udvalg, og SkillsDenmark, en organisation dannet af lønmodtager- og arbejdsgiverparterne på håndværksområdet og støttet af Undervisningsministeriet plus en række virksomheder og fonde.

Der holdes VM hvert andet år, i 2013 foregik konkurrencen om verdensmesterskaberne i Leipzig i Tyskland.

De skal til World Skills 2015
• BygningsmalerMarco Mathias Dyrvig Brems, Syddansk Erhvervsskole, A-Z Maleren/Østjysk Spartelfirma
• Bygningssnedker Peter Boye Larsen, Svendborg Erhvervsskole, Ærø Møbler A/S
• Bygningsstruktør Jimmie Rosengaard Andersen, AMU Fyn, Per Aarsleff A/S
• Bygningsstruktør Kasper Jensen, KTS, CG Jensen A/S
• Flisemurer Daniel Brodde Thomsen, EUC Nord, Hæstrup Murerforretning ApS
• Murer Jens Peter Vestergaard, Herningsholm Erhvervsskole, Ole Ibsen A/S
• Møbelsnedker Thomas Vilain Rørvang, Svendborg Erhvervsskole, Bruhn/Rørvang ApS
• Tømrer Thorbjørn Paw Stryger, CELF, GFK Huse ApS
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.156