Den skandinaviske vindueskoncern Inwido fortsætter fremgangen i første halvår af 2015. Det viser tallene i koncernens netop offentliggjorde halvårsregnskab, hvor der er vækst på alle parametre.
"Sverige og Danmark bliver fortsat styrket af en øget forbrugeroptimisme, og den stærke tendens i begyndelsen af året er fortsat med forøget fart. I Danmark fortsætter vi med at erobre markedsandele i et voksende marked", siger adm. direktør Håkan Jeppsson.
Omsætningen er vokset med fem procent og ordretilgangen med én procent, mens overskudsgraden nu er på 8,6 procent, hvor den i første halvår af 2014 var på 2,3 procent.
"Andet kvartal var en af Inwido stærkeste i form af indtjening og vores bedste andet kvartal nogensinde. Vores driftsresultat på 180 millioner svenske kroner svarer til en stigning på 20 procent i samme periode i 2014. Omsætningen steg med fire procent - justeret for valuta - og overskudsgraden steg til mere end 13 procent", uddyber den administrerende direktør.
Inwido Denmark står bag producenterne KPK Døre & Vinduer, Outline Vinduer, PRO TEC Vinduer, Frovin Vinduer og Døre, Art Andersen Cph, JNA Vinduer & Døre og Sparvinduer.
