23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ups: Jernbanebro ved Vejen var opført ulovligt

Dom kan tvinge Banedanmark til at fjerne en helt ny vej og bro over en jernbane.
Annonce

En nylig opført vejbro i nærheden af Askov ved Vejen, som krydser jernbanestrækningen mellem Esbjerg og Lunderskov, risikerer nu at skulle fjernes,

skriver fagmediet Ingeniøren.

Balladen er opstået, fordi en ekspropriation, som banede vej for brobyggeriet, ikke var lovlig, og det har Retten i Esbjerg nu givet en grundejer medhold i.

Annonce

Allerede ved ekspropriationsforretningen i marts 2014 protesterede grundejeren og hans advokat, men protesten blev afvist med den begrundelse, at Transportministeren havde godkendt et projekt med elektrificering af jernbanestrækningen og dermed også godkendt de foreslåede ekspropriationer.

Annonce

Banedanmark overvejer at anke dommen. Vejen Kommune, som har ønsket broens placeringen, håber, at Banedanmark bruger ankemuligheden.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.119|