23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hustømrerne slår omsætningsrekorden

Det jyske byggefirma har mere travlt end nogensinde.

Byggeaktiviteten er stigende i landets største byer, og det nyder man godt af hos Hustømrerne A/S.

Byggefirmaet med afdelinger i Aalborg, Aarhus og Aabenraa har netop offentliggjort et 2015-regnskab med en rekordomsætning på 267 millioner kroner – en stigning på hele 60 procent i forhold til 2014.

En beskeden stigning på 0,7 millioner kroner i resultatet før skat er dog samtidig et vidnesbyrd om, at indtjeningen ikke er fulgt med væksten.

Det er dog helt i overensstemmelse med strategien, forsikrer Carsten Varneskov, administrerende direktør i moderselskabet JBH Gruppen og bestyrelsesmedlem i Hustømrerne:

- I første omgang var planen at bringe Hustømrerne op på det nuværende omsætningsniveau. Nu handler det om at øge indtjeningen, og jeg tror, at det kommer til at ske forholdsvist hurtigt, siger Carsten Varneskov, som dog ikke ønsker at sætte konkrete tal på sine forventninger til indtjeningen.

Med afdelinger på langs af Jylland føler Hustømrerne sig godt rustet til at få del i byggeriets spirende opsving.

Optimismen bygger ikke mindst på, at virksomheden er gået ind til 2016 med en historisk stor ordrebeholdning på 352 millioner kroner, og tilgangen af kunder i serviceafdelingen er stigende.

Hustømrerne A/S indgår i JBH Gruppen sammen med søsterselskaberne Jorton A/S og A/S Boligbeton.

Læs mere om udviklingen i koncernen i artiklerne:
Jorton-selskaber leverer varen
Boligbeton udvider med 10.000 kvadratmeter
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156