23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Offentlige udbud stiger i popularitet

Det offentlige har finanserne i orden, og det er tilsyjneladende attraktivt for byggebranchen i disse tider, hvor mange kunder kæmper med likviditeten.

Antallet af henvendelser fra leverandører til Udbudsvagten steg med mere end 400 % i sidste kvartal af 2008 i forhold til samme periode i 2007.

Ifølge Udbudsvagtens direktør - Kevin Leig-Bengtsson - hænger det sammen med, at de offentlige projekter for tiden har en mere stabil økonomi end mange af de private:

- Leverandørerne ved, at det offentlige har finansieringen i orden. Samtidig er mange byggevirksomheder i krise og leder desperat efter noget af lave. Vi kan godt være bekymrede for, at det offentlige dermed kan presse prisen markant, siger han til Erhvervsbladet.

Udbudsvagten overvåger og indsamler udbudsopgaver fra op mod 2.000 kilder og matcher dem med interesserede leverandører.

Kilde: Erhvervsbladet

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web01