23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DTU-forsker skal udvikle betonfacader

Realdania har tildelt forskningslektor Anja Margrethe Bache knap 1 mio. kroner til et design-udviklingsprojekt, der over de næste to år skal føre til udvikling af nye facadesystemer.

I samarbejde med C.F. Møllers Tegnestue, Gottlieb Paludan Arkitekter og Dalton Betonelementer skal DTU-lektor Anja Margrethe Bache udforske betonens arkitektoniske potentialer.

Realdania har ydet 940.000 kroner i støtte til projektet, som i løbet af en periode på to år skal udvikle keramiske glasurbehandlede betonforskallinger til arkitektoniske konstruktioner.

Projektet tager udgangspunkt i det såkaldte ”A broad perspective design”, hvor design ses som en iterativ og dynamisk interaktion mellem design af materialer, design af processer og design af bygge-komponenter.

Kilde: DTU Byg

BREAKING
{{ article.headline }}
0.105|instance-web01