23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Grossist trækker stikket ud

Svenskejede Ahlsell opgiver el- og vvs-aktiviteterne i Danmark og lukker sine otte butikker, der alle er placeret på Sjælland.
Annonce

Det blev kun til et år på det danske marked for svenske Ahlsell, der ifølge Nordvestnyt har besluttet at lukke sine i alt otte el- og vvs-butikker på Sjælland:

- Ahlsell trak følehornene til sig i Danmark på grund af den økonomiske krise. Markedet var for nedadgående i hele Danmark, og det tog for lang tid at komme i gang. Det var ellers begyndt at gå den rigtige vej i Holbæk, så det er vemodigt at lukke, siger Per Grenaa, der var filialleder i Holbæk-afdelingen.

Annonce

I alt var der 69 medarbejdere i de otte butikker i Storkøbenhavn, Roskilde, Ringsted og Holbæk. Ahlsell har haft engrossalg i Danmark i ni år, og planen var indtil for nyligt at blive landsdækkende.

Annonce

Udover el og vvs er Ahlsell også beskæftiget inden for køl, og disse aktiviteter fortsætter med hovedkontor i Brøndby samt afdelinger i Aalborg, Århus og Kolding.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Nordvestnyt

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02