Trods en stigning i omsætningen på 4,1 % kom Arkil ud af årets første tre måneder med et underskud før skat på 54,5 mio. kroner, hvilket er 25,5 mio. kroner dårligere end samme kvartal sidste år.
Resultat er tæt på det forventede, og afvigelsen i forhold til sidste år skal ifølge ledelsen ”henføres til øgede vinteromkostninger som følge af tilkøb/opstart af nye aktiviteter i 2008 samt et andet projektmix med en lavere indtjening”.
Endvidere fremhæves det, at Arkil opererer i en meget sæsonbetonet branche, hvorfor delårstallene ikke direkte kan anvendes som indikator for årsresultatet. I 2008 lød kvartalsresultaterne således på henholdsvis -29 mio., +33,5, +45,6 og +51,7 mio. kroner.
Arkil vælger på den baggrund at fastholde de tidligere udmeldte forventninger om et årsresultat i 2009 før skat i intervallet 60-80 mio. kroner og en omsætning på 2,5 mia. I 2008 realiserede koncernen et overskud på 102 mio. kroner ud af en omsætning på 2,358 mia.
