23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Klimatilpasning den største udfordring for byggeriet

Danmarks førende forskningscenter for byggeri mener ikke, at husejere og byggebranchen er forberedt på ændringerne i klimaet. Forsker mener, at klimatilpasning bliver en af byggeriets største udfordringer i fremtiden.

Institutleder Thorkild Ærø fra Build AAU på Aalborg Universitet mener ikke, at byggebranchen er forberedt på klimaændringerne. Derfor ser han klimatilpasning som den største udfordring.

Bygningsværker vil i fremtiden blive udsat for stigende vandstande, regnskyl og andre klimaændringer.

- Vi har to muligheder i fremtiden. Enten begynder vi at betragte det byggede miljø, som noget mere midlertidigt, eller også må vi sikre husene mod de klimaændringer vi forventer der vil komme, siger Thorkild Ærø til TIB.

Han forudser, at alle sider af byggeriet kommer til at tilpasse sig ændringerne. Skimmelsvamp vil plage indeklimaet, hvis der ikke tages højde for varme og fugtighed, mens stabiliteten i bygningsværkerne skal tilpasses storme og kraftige vinde.

Kilde: TIB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02