I Hammershave i Helsingør er ejerne af 55 eksklusive ejerlejligheder for længst flyttet ind i deres boliger, men nu er de imidlertid blevet orienteret om, at der ikke kan gives en ibrugtagningstilladelse
Årsagen er, at bygherren - ejendomsselskabet Nordicom - ikke har færdiggjort store dele af områdets udendørsarealer, hvilket ellers er påkrævet i lokalplanen. Dermed er byggeriet ikke er lovligt at bebo:
- Det er ikke sådan, at vi vil smide nogen af beboerne ud. Det kommer ikke til at ske, men i bagklogskabens lys havde det nok været klogere først at tillade indflytning, når byggeriet var færdigt og godkendt, siger sektionsleder Morten Jepsen fra Teknisk Forvaltning i Helsingør Kommune ifølge Politiken.
Meddelelsen kommer oven i, at beboerne endnu ikke har fået de udendørsarealer, de blev lovet i ejendomsselskabets salgsopstillinger.
