23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

55 liebhaverboliger erklæres ulovlige

Ejerne af en række nybyggede har fået brev om, at deres hjem er ulovlige at bo i, fordi bygherren ikke har færdiggjort udendørsarealerne.

I Hammershave i Helsingør er ejerne af 55 eksklusive ejerlejligheder for længst flyttet ind i deres boliger, men nu er de imidlertid blevet orienteret om, at der ikke kan gives en ibrugtagningstilladelse

Årsagen er, at bygherren - ejendomsselskabet Nordicom - ikke har færdiggjort store dele af områdets udendørsarealer, hvilket ellers er påkrævet i lokalplanen. Dermed er byggeriet ikke er lovligt at bebo:

- Det er ikke sådan, at vi vil smide nogen af beboerne ud. Det kommer ikke til at ske, men i bagklogskabens lys havde det nok været klogere først at tillade indflytning, når byggeriet var færdigt og godkendt, siger sektionsleder Morten Jepsen fra Teknisk Forvaltning i Helsingør Kommune ifølge Politiken.

Meddelelsen kommer oven i, at beboerne endnu ikke har fået de udendørsarealer, de blev lovet i ejendomsselskabets salgsopstillinger.

Kilde: Politiken

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03