23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Multiarena-projekt kan falde til jorden

Tidligere på året vandt amerikanske AEG retten til at opføre en multiarena i København, men selvom fristen udløber i næste uge, er finansieringen endnu ikke på plads.
Annonce

Amerikanske AEG skal senest 1. oktober fremlægge en plan for finansieringen af den kommende multiarena.

Ifølge DR Nyheder er planen dog endnu ikke klar, og det vækker bekymring hos Carsten Haurum, administrerende direktør i Københavns Kultur- og Fritidsforvaltning:

Annonce

- Ideelt set skal AEG lægge over en milliard kroner på bordet og sige, at nu går vi i gang. Men det gør de nok ikke, for timingen med finanskrisen har været uheldig, siger han.

Annonce

Hos Danmarks Idræts-Forbund presser formand Niels Nygaard for en afklaring for eventuelt at give andre mulighed for at komme til fadet.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: DR Nyheder

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03