23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Direktørskifte og afskedigelser hos Spæncom

Et dårligt regnskab får nu betonproducenten til at forhandle om reduktioner i arbejdsstyrken. Samtidig fratræder den administrerende direktør.
Annonce

Peter Assam forlader Spæncom ved udgangen af februar for "at påtage sig nye udfordringer uden for virksomheden”.

Stillingen som administrerende direktør overtages pr. 1. marts af 56-årige René Kjærsgaard-Nielsen. Han kom til Spæncom i 2002 og har siden 2005 haft ansvar for teknik og produktion som COO.

Annonce

Spæncom oplyser, at Peter Assam i en periode vil stå til rådighed for virksomheden i forbindelse med ”specielle projekter”.

Ændringer i produktionssetup? Annonce

Beslutningen om at indlede forhandlinger om reduktion i medarbejderstaben blev truffet torsdag under et bestyrelsesmøde, og sker dels som følge af et halvårsunderskud på 38 mio. kroner og dels som konsekvens af negative fremtidsudsigter.

Annonce

Spæncom oplyser ikke, hvor mange medarbejdere der står til fyring; blot at direktionen har fået fuldmagt til at indlede forhandlinger med "relevante medarbejdergrupper" samt "eventuelle ændringer af virksomhedens produktionssetup".

Annonce
Læs mere:
Spæncom: Halvårsunderskud på 38 millioner efter skat Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|