23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kähler henter ny adm. direktør i Spæncom

45-årige Hans Henning Christensen er pr. 1. august 2010 ansat til at stå i spidsen for den sjællandske producent af betonelementer.

Hans Henning Christensen er bygningsingeniør og har de sidste fem år været salgschef hos Spæncom.

Han har tidligere bl.a. været administrerende direktør hos CC Brun og har arbejdet inden for betonelementbranchen gennem hele sin karriere.

- Da Hans Henning Christensen blev ledig på markedet, var det naturligt for Kähler at slå til. Markedet er vanskeligt og konkurrencen er hård, men det betyder ikke at vi skal stå i stampe, siger Anders Kähler, ejer af Kähler A/S siden 2002.

Hans Henning Christensen afløser den hidtidige direktør, Hans Henrik Knudsen, der gik på pension den 1. februar efter seks år på posten.

Millioninvestering skal sikre position på markedet

Ovenpå otte år med markant vækst har Kähler i 2009/10 oplevet fald i efterspørgsel, priser og omsætning.

Ledelsen forventer et fortsat meget konkurrencepræget marked de kommende år og har som konsekvens heraf investeret et millionbeløb i en helt ny topmoderne betonbjælke produktionslinje.

Det betyder, at Kähler nu kan tilbyde samlede huldæk- og forspændte bjælkeløsninger.

Om Kähler A/S

Selskabet er hjemhørende i Korsør og har 155 år på bagen som producent af betonelementer.

Kähler beskæftiger pt. cirka 24 medarbejder og har via fokus på huldæk-produktion og specialprodukter, sikret sig en fornuftig position i branchen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04