23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Letbaneoperatør udskyder møde med Trafikstyrelsen

Onsdag skulle Trafikstyrelsen og Keolis, der skal drive Aarhus Letbane, mødes. Det kommer ikke til at ske.

Onsdag var det planen, at Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen og operatøren af Aarhus Letbane skulle mødes efter weekends fadæse. Men mødet er udskudt.

Lørdag skulle letbanen være åbnet under pomp og pragt, men manglende godkendelser aflyste projektet i 11. time.

Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen kunne ikke godkende Keolis' sikkerhedsplaner, og derfor åbnede letbanen ikke.

Tirsdag skrev styrelsen, at man onsdag skulle mødes med Keolis "for at drøfte den videre proces".

- Mødet er udskudt til på fredag på Keolis' foranledning, siger pressechef hos Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen Kim Voigt Østrøm.

Hos Keolis siger HR- og kommunikationschef Kasper Carstensen:

- Vi har ingen kommentarer.

Tirsdag fremgik det af en redegørelse fra Aarhus Letbane, at den manglende godkendelse skete på grund af it-problemer hos Keolis samt manglende tillid fra Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen til Keolis Letbanes tidligere sikkerhedschef.

Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen har fortalt, hvilket spejles i redegørelsen, at planerne for hvordan uheld og problemer helt praktisk skal håndteres, "ikke havde den fornødne kvalitet".

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078