23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tetris bygger 336 kollegieboliger i Ørestad Nord

Projektet er det første, der opføres efter et nyt skandinavisk boligkoncept.

I andet kvartal 2018 går Tetris A/S, Rasmus Friis A/S, Henning Larsen Architects og Sweco i jorden på en tom byggegrund mellem DR Byen og ITU i Ørestad Nord.

Hers skyder et nyt kollegiebyggeri med 336 værelser op – ifølge Tetris det første som opføres efter et nyt kollegiekoncept, Umeus, som er udviklet af ejendomsinvestoren NREP.

Konceptet tager afsæt i styrkerne fra de mest populære af de traditionelle kollegier, og kombinerer det med moderne, møblerede og funktionelle værelser samt eget bad og toilet.

Tetris forventer at gå i jorden med, hvad selskabet selv betegner som ”byens nok mest hippe og uden tvivl fedeste kollegie” i andet kvartal 2018.

Det er forventningen, at der vil blive opført flere kollegier efter NREP’s koncept i de kommende år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.178