A/S El-Salg flytter snart ind i sit nye hovedsæde i Skanderborg. 35 ansatte, hvoraf 22 er nyansatte, tager den 2. december den 1.500 m² kontorbygning i brug.
Der er gået mange overvejelser bag domicilets placeringen. Nærhed til motorvejen og de mange virksomheder samlet i og omkring Aarhus var afgørende faktorer.
- Et større researcharbejde har vist, at der er store fordele ved at vælge Skanderborg. Det bliver en kæmpegevinst i forhold til synergi, det er økonomisk attraktivt, og så kommer vi til at ligge perfekt på et sted med god infrastruktur, siger adm. direktør, Tomas Holm Hedehus, til stiften.dk.
I Skanderborg samler kæden, som tæller 190 butikker i Danmark, sine tre afsætningskanaler; detalibutik, grossistsalg og websalg.
Når det nye domicil i Skanderborg er taget i brug lukkes både det gamle hovedkontor i Albertslund og afdelingen i Aalborg.
Bygningen er opført af entreprenør A. Enggaard, og det Sahl Arkitekter, som har udarbejdet planerne for bygningen.
