A/S El-Salg flytter snart ind i sit nye hovedsæde i Skanderborg. 35 ansatte, hvoraf 22 er nyansatte, tager den 2. december den 1.500 m² kontorbygning i brug.
Der er gået mange overvejelser bag domicilets placeringen. Nærhed til motorvejen og de mange virksomheder samlet i og omkring Aarhus var afgørende faktorer.
Annonce- Et større researcharbejde har vist, at der er store fordele ved at vælge Skanderborg. Det bliver en kæmpegevinst i forhold til synergi, det er økonomisk attraktivt, og så kommer vi til at ligge perfekt på et sted med god infrastruktur, siger adm. direktør, Tomas Holm Hedehus, til stiften.dk.
Annonce Samler salgetI Skanderborg samler kæden, som tæller 190 butikker i Danmark, sine tre afsætningskanaler; detalibutik, grossistsalg og websalg.
Når det nye domicil i Skanderborg er taget i brug lukkes både det gamle hovedkontor i Albertslund og afdelingen i Aalborg.
AnnonceBygningen er opført af entreprenør A. Enggaard, og det Sahl Arkitekter, som har udarbejdet planerne for bygningen.
Annonce Annonce
