Når moderniseringen af Bolbro Svømmehal står klar til december i år, vil det være godt nyt for børn og barnlige sjæle.
Som del af ombygningen installeres en 43 meter lang vand rutsjebane. Ligeledes gøres hallen mere handicapvenlig og børnebassinet forbedres. Endeligt indrettes et dampbad. Det skriver Lokalavisen Nordvest
AnnonceTil projektet har Odense Kommune indgået kontrakt med C & W Arkitekter A/S fra Svendborg og Cowi A/S. Det skriver fyens.dk.
Gengangere i projektetModerniseringen af Bolbro Svømmehal er del af en større renovering af odenseanske svømmehaller. Svømmehallen Klosterbakken var sidste år gennem en lignende renovering.
AnnonceDe to arbejder løber op i 55 mio. kr. samlet.
Ifølge Lokalavisen Nordvest er det i øvrige det samme firma, der laver gulve og afløb i Bolbro som var involveret i ombygning af Klosterbakken.
AnnoncePå Klosterbakke-projektet havde Odense indgået kontrakt med White Arkitekter A/S, OBH rådgivende Ingeniører og konsulenter J. Thyge Brøgger A/S samt Teknologisk Institut, svømmebadsrådgivning.
Annonce Annonce
