23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Odenseansk firma bygger velplaceret Rema

Bygge- og ingeniørfirmaet NJ-Gruppen bygger en Rema 1000-butik med seks lejligheder på taget tæt ved Dalum Bibliotek.

NJ-Gruppen er på Dalumvej i Odense ved at opføre en Rema 1000 på ca. 1.000 m² kombineret med seks lejligheder placeret ovenpå butikken. Det skriver Dalum-Hjallese Avis.

- Der bliver også lavet elevator op til lejlighederne, og med et åbent miljø vil det indbyde til en god social kontakt i den ejerforening, der bliver skabt. Det bliver et sted meget velegnet til seniorer, forklarer Jens Nissen, direktør for NJ-Gruppen, til Dalum-Hjallese Avis.

Løbende færdiggørelse

I forbindelse med lejlighederne vil der blive anlagt en stor, fælles taghave, samt afskærmet terrasse til hver lejlighed. Og placeringen tæt ved Dalum Bibliotek og en lokal tennis- og idrætsforening får ikke forventningerne til interessen for lejlighederne til at falde.

Rema 1000-butikken ventes færdig til november, mens lejlighederne vil være klar til næste år.

NJ-Gruppen har opført flere Rema 1000-butikker og blandt andet anvendt kombinationen af butik og lejligheder på et projekt i Nærum.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03