23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Enggaard klar med to projekter på Aalborgs havnefront

Entreprenørfirmaet A. Enggaard A/S stikker spaden i jorden til 254 ungdomsboliger ved Musikkens Hus på havnen i Aalborg. Et nyt p-hus er på vej samme sted.

A. Enggaard A/S skal sammen med Henning Larsen Architects og Cowi stå for byggeriet af 254 ungdomsboliger samt 2.000 m² kontor-/butikslokale for Himmerland Boligforening på Aalborg Havnefront.

Det oplyser entreprenør-virksomheden på sin hjemmeside.

Byggeriet, der opstartes nu, skal udføres i hovedentreprise og afleveres over to etaper – 1. etape i november 2013 og 2. etape skal i juni 2014.

Entreprenøren er også tæt på at gå i gang med et andet større byggeri på havnen; et ca. 9.000 m² stort p-hus i to etager, som delvist kommer til at ligge under de kommende ungdomsboliger.

A. Enggaard oplyser, at planen er at komme i gang med byggeriet, så snart de nødvendige tilladelser er fremskaffet. Dette byggeri gennemføres i samarbejde med arkitektfirmaet C.F. Møller A/S og ingeniørfirmaet Niras A/S.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.204|instance-web04