Nybyggeri i Hillerød Kommune skal fremover have installeret anlæg, som opsamler regnvand til anvendelse i toiletter og til tøjvask. Det har byrådet netop vedtaget.
Det vedtagne kommuneplantillæg stiller krav til, at alle nye lokalplaner for boliger, om opsamling af regnvand fra tage til brug for wc-skyl og tøjvask. Det kan dog fraviges, hvis Byrådet i forbindelse med lokalplanlægningen vurderer, at miljømæssige forhold taler for, at bebyggelsen i stedet skal opføres med grønne tage eller hvis særlige arkitektoniske forhold nødvendiggør, at der anvendes materialer, som er uforenelige med anvendelsen af vand fra tage til wc-skyl.
Ifølge P4 København har Hillerød Kommune allerede besluttet, at et der skal installeres regnvandsopsamling i et nyt område med 23 huse.