23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Travlhed hos Tetris

Ejendomsudvikleren Tetris A/S har både gang i indretning af nyt domicil til en kunde og godt gang i salget i Radiorækkerne i Ørestad Nord.

I Virum arbejder Tetris på at indrette et nyt domicil til Pelican og Nordic Real Estate Partners. Domicilet ligger på Skodsborgvej i Virum, hvor Pelican åbnede sit andet Self Storage Center for to år siden.

Rasmus Friis A/S står for ombygningen og arkitekter på projektet er Jacob Kornum Arkitekter ApS. Det nyt domicil står formentligt færdigt inden udgangen af 2012.

Godt salg i nyt boligområde

I Radiatorrækkerne, et nyt rækkehuskvarter i Ørestad Nord, er der også godt gang i salget af huse.

Første etape af projektet er tæt på udsolgt med kun fire huse tilbage, inden skovlen sættes i jorden i løbet af sommeren. Husene opføres i 3-4 etaper og forventes at stå færdige i 2014.

Radiorækkerne, byhuse i tre etager og med egen for- og baghave, er en nyfortolkning af de kendte kartoffelrækkehuse, som man bl.a. kender fra Østerbro. Der er tale om i alt 87 byhuse, der fordeler sig over ca. 10.150 m².

Læs mere om: Radiorækkerne i Ørestad Nord

.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.173