23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Raunstrup overtager Enemærke & Petersen-afdeling

Et år efter, at Enemærke & Petersen købte entreprenør- og tømrervirksomheden Raunstrup, er det datterselskabet, som overtager en gren af moderselskabet. 

Enemærke & Petersens forretningsenhed i Nordjylland overgår således til Raunstrup, oplyser parterne i en pressemeddelelse.

– Med opkøbet af Raunstrup for et år siden fik vi et datterselskab med en stærk forankring i det jyske og med mod på mere forretning i det nordjyske marked. Det har givet os nogle nye strenge at spille på, og vi mener, at vores forretning i Nordjylland vil komme bedre til udfoldelse som en del af Raunstrup, siger den nyudnævnte adm. direktør i Enemærke & Petersen, Troels Aggersbo, i pressemeddelelsen om overdragelsen

Enemærke & Petersens køb af Raunstrup

MT Højgaard Holding A/S’ forretningsenhed Enemærke & Petersen købte entreprenør- og tømrervirksomheden Raunstrup i februar 2021.

Købsprisen lød på 73 mio. kr. og omfattede Raunstrups tre driftsselskaber:

  • Raunstrup Byggeri A/S: Apterings- og storentrepriser, bl.a. detailbutikker, boligbyggeri samt institutionsbyggeri som børnehaver, skoler, gymnasier, plejehjem og kulturhuse.

  • Raunstrup Bygningsservice A/S: Drift og vedligehold af ejendomme, forebyggende vedligehold, skadesservice og forsikringssager.

  • Raunstrup Tømrer A/S: Tømrer-, snedker- og glarmesteropgaver, mindre reparationer i private hjem samt større fag- og totalentrepriser.

Det er dog også med vemod, at han siger farvel til enheden i Aalborg:

- Vi har nogle dygtige og afholdte kollegaer i Aalborg, som har lagt en kæmpe indsats i den sidste årrække. Vi glæder os dog over, at alle nuværende E&P’ere får mulighed for at blive i familien hos Raunstrup, hvor de fremover får gode udviklingsmuligheder i den nye organisation og forretningsområde.

Tilbage til starten

Raunstrup er grundlagt i Nordjylland i 1967, så adm. direktør Søren Kristensen ser frem til igen at plante flaget i det nordjyske.

– Med afsæt i Rørdalsvej i Aalborg og de gode byggefolk her, får vi rigtigt gode muligheder for at positionere os yderligere i Nordjylland - og vi kommer tættere på vores nuværende nordjyske kunder, som vi tidligere har serviceret fra vores afdelinger i Randers og Aarhus, siger Søren Kristensen.

Ud over Enemærke & Petersens adressen på Rørdalsvej i Aalborg Øst, overtager Raunstrup også alt materiel. Aalborg-enheden har også en mindre bore-skære afdeling, som vil fortsætte under MT Højgaard Danmark.    

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141