23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vestjysk entreprenør vinder vandværk

I Ejby mellem Middelfart og Odense er entreprenør- og byggefirmaet Hansen & Larsen fra Skjern i samarbejde med flere lokale vestjyske underentreprenører i gang med at opføre det nye vandværk.

Hansen & Larsen står med hele bygnings-entreprisen som underentreprenør til Kemic Vandrens A/S. Byggeriet, der skal udfoldes på lidt over 460 kvm, forventes at stå klar til næste forår i marts 2023.

Vandværket skal moderniseres med henblik på at sikre vandet mod forureninger. Her er det meningen, at de adskilte tanksystemer skal kunne gardere vandforsyningen i tilfælde af forurening i vandet. På den måde er vandværket bedst muligt fremtidssikret og kan fortsat være i drift med en enkelt tank, hvis uheldet skulle være ude. 

Projektet, der indeholder opførelse af et nyt vandværk med tank- og filterbygning samt en servicebygning, skal opføres i in situ støbt beton. 

Derudover opføres byggeriet i betonelementer til bagmur, skillevægge og tag, og bygningerne skal have facader af teglsten i lyse og grå farver. Belægningerne bliver med både betonfliser og græsarmeringssten, der skal skabe harmoni med den omgivende natur samt sikre kørefaste arealer.

Tank- og filterbygningen opføres på 349 kvm mens servicebygningen bliver 113 kvm.

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079