23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

KOPP med store opgaver i nicheområde

Tømrer- og snedkervirksomheden KOPP arbejder målrettet på at opbygge et specialområde for ombygning og vedligeholdelse af kædebutikker.

KOPP, Sorøs ældste tømrer- og snedkervirksomhed, får topkarakter i taglægning af Teknologisk Institut. Virksomheden indgår samtidig samarbejde med Nordens førende leverandør af tagmaterialer.

- Vi er enormt glade for certifikatet, som er resultat af et uddannelsesforløb på bl.a. Construction College i Aalborg og efterfølgende uvildig vurdering af Teknologisk Institut, fortæller Lars Mouritsen, ejer af KOPP Sorø. Med certifikatet følger et partnerskab med tagkoncernen Monier.

Meget arbejde hen over sommeren

I tømrer- og snedkervirksomhedens område er mange parcelhuse fra 1960'erne og 70'erne med nedslidte eternittage, som trænger til en udskiftning. Monier har tagløsninger designet til netop denne slags tagkonstruktioner.

Ligeledes står mange industri- og landbrugsbygninger i det midt- og vestsjællandske over for større tagrenoveringer.

I løbet af sommermånederne skal KOPP således lægge 3.400 m2 tegltag.

Arbejder på 40 Lidl-butikker

Til trods for krisen i byggebranchen er der med andre ord travlhed hos KOPP, som også arbejder målrettet på at opbygge et særligt specialområde for ombygning og vedligeholdelse for kædebutikker i hele Danmark.

- Vi arbejder for øjeblikket med at opgradere ca. 40 Lidl-butikker over hele landet. De skal alle have indrettet en bagerafdeling, og det kræver ikke bare godt håndværk, men også indsigt og erfaring i at arbejde i levnedsmiddelområder, hvor der fx ikke må støves, fortæller tømrer- og snedkermesteren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.191|instance-web01