23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Stigende problem med sjusk i byggebranchen

Antallet af anmeldte arbejdsulykker i byggebranchen var sidste år næsten dobbelt så højt som gennemsnittet for alle brancher. Det viser nye tal fra Arbejdstilsynet.
Annonce

Problemer på byggepladser med manglende sikring af stilladser og bygningsarbejdere er et stigende problem landet over. Det skriver Nordjyske.dk.

Nye tal fra Arbejdstilsynet viser, at der sidste år blev anmeldt omkring dobbelt så mange arbejdsulykker i byggebranchen som gennemsnittet for øvrige branchen.

Annonce

Den negative udvikling kan ifølge lektor ved Aalborg Univeristet, Ole Busck, i et vist omfang tilskrives lovgivningen:

Annonce

- Arbejdstilsynet giver ofte det ene påbud efter det andet, uden at arbejdsgiverne retter ind. De tager det ikke seriøst. Hvis der skal ske forbedringer, skal der mere konsekvens ind i arbejdsmiljølovgivningen, siger Ole Busck til Nordjyske.dk.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|