23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nybyggerne strømmede til Favrskov i 2012

Med 57 solgte grunde blev 2012 det næstbedste år for grundsalget i Favrskov Kommunes levetid. Kun i 2007 blev der solgt flere grunde.

Forklaringen på det gode grundsalg skal ifølge sekretariatschef Flemming Poulsen findes i, at der i år har været nye udstykninger med en populær beliggenhed.

- Vi udbød i juni en ny udstykning i Hinnerup, og alene her har vi solgt 39 ud af 47 grunde. Udstykningen ligger i et naturskønt område tæt på den østjyske motorvej samt tæt på skole, børnepasning, idrætsfaciliteter og gode indkøbsmuligheder. Det er klart, at en sådan udstykning smitter af på årets samlede resultat, men generelt set oplever vi stor interesse for vores grunde, siger Flemming Poulsen.

Grundkøberne er både borgere, der allerede bor i kommunen, og tilflyttere fra andre kommuner. Der er i øjeblikket 70 grunde til salg fordelt på 10 udstykninger i hele Favrskov Kommune. Der arbejdes på flere nye udstykninger i 2013.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04