Billund kommune har nemlig modtaget en en ansøgning om opførelsen af det store butikscenter. Et areal øst for Lalandias hovedbygning i billund er i fokus. Her kan der opføres omkring 60 butikker med mærkevarer.
Men inden der kan gå et byggeri i gang på den 20.000 m² store grund, skal Lalandia og ansøger blive enige om at handle jord, og Billund Kommune skal have den planmæssige del på plads. Den sidste del er nu gået i gang.
- Jeg er sikker på, at vi får det outletcenter – så sikker som man nu kan være, siger borgmester Ib Kristensen.
Kommunaldirektør Ole Bladt-Hansen oplyser, at der ikke foreligger en konkret ansøgning på et outlet ved Lalandia. Der er tidligere søgt på en anden lokalitet, og det er ønskerne herfra, der er indarbejdet i området ved Lalandia.
Kommunaldirektøren forklarer, at arbejdet med kommuneplantillægget foregår sideløbende med, at Miljøministeriet og Billund Kommune får et landsplandirektiv på plads, der tillader et outlet ved Billund.