23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forbedringer af Randersskoler

Randers Byråd har netop afsat penge til forbedring af ventilationen på Assentoftskolen og Tirsdalens Skole. Ny plan skal sikre bedre indeklimaet på 20 skoler.

6,6 mio. kr. blev Randers Byråd d. 21. januar enige om at afsætte til forbedring af ventilationen på Assentoftskolen samt på Tirsdalens Skole. Beløbet bliver finansieret af de afsatte midler i skoleudbygningsplanen.

Samtidig vil skoleafdelingen lave en overordnet plan for forbedring af ventilationen på endnu 20 skoler i Randers. Beregninger viser, at det kan koste helt op til 50-60 mio. kr. at installere mekanisk ventilation på alle skolerne.

Forbedringerne sker for at imødekomme Arbejdstilsynets mest presserende påbud. Arbejdstilsynet har i længere tid været opmærksomme på indeklimaet og dermed arbejdsmiljøet på Randers Kommunes skoler. Det handler om luftudskiftningen i klasselokalerne, hvor ventilationen ifølge tilsynet ikke har været tilstrækkelig.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02