23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Pirater på det danske el-marked

Mindst 38 udenlandske el-installatører er i sving i Danmark, men et ukendt antal er slet ikke registreret. De fleste overholder ikke danske overenskomster, vurderer Dansk El-Forbund.

I øjeblikket udføres mindst 38 el-installationsopgaver i Danmark af udenlandske firmaer. Det viser et udtræk fra det såkaldte RUT-register, som fagbladet Elektrikeren har foretaget. En meget stor del af dette arbejde er ikke overenskomstdækket, vurderer Dansk El-Forbund (DEF).

- Som udgangspunkt overholder de fleste udenlandske firmaer ikke de danske overenskomster. De prøver at operere under radaren i så lang tid som muligt. Men jeg vil tro, at mange af dem indgår i en overenskomst med os, når vi først finder frem til dem, vurderer Ole Tue Hansen, forbundssekretær i DEF.

Intet samlet overblik

Mens en udenlandsk virksomheds ansatte arbejder i Danmark, skal virksomheden ifølge loven være registreret i SKAT og Erhvervsstyrelsens Register for Udenlandske Tjenesteydere, forkortet til RUT. Hvis de ikke registrerer sig, risikerer de en bøde på 10.000 kr.

I praksis er det ifølge DEF imidlertid umuligt at afgøre, hvor mange udenlandske el-installatører, der reelt operer i Danmark – ud over de 38, der er registreret i RUT. Det skyldes to forhold: For det første er der tale om et øjebliksbillede, da det kun fremgår af RUT, hvilke udenlandske firmaer, der operer i Danmark lige nu og her. For det andet er det vanskeligt at afgøre, hvor mange udenlandske firmaer, der ikke er opført i registeret.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.25|